Opublikowano:

Metoda Callana

Procedura Callana jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnioną formą nauczania dialektu angielskiego nie jedynie w podaniu dziecięcym. Także osoby dorosłe chętnie używają takiej formy nauki. Uczymy się w tym systemie w pierwszym rzędzie słowa mówionego, a dopiero w dalszym kroku rozpoczynamy z nauką pisania i czytania w języku obcym.

Edukacja mówienia metodą Callana w języku angielskim lub innym  oparta jest o zautomatyzowane przyswajanie zwrotów. Niektórzy zarzucają tej metodzie fakt, że studenci nie potrafią kreatywnie reagować na zmienione sytuacje w konkretnym języku, gdyż przyswoili tylko konkretne wzory zwrotów. Warto zatem naukę taką traktować jako podstawy języka, które, w jaki sposób wyjawiło, przyswaja się cztery razy szybciej aniżeli innymi metodami nauczania.

Powszechnie uznano, że procedura Callana skierowana jest do jednostek, jakie w szalonym tempie wyjeżdżają za granicę, gdzie będą musiały posłużyć się języczkiem obcym. Uczniowie po takim kursie nie boją się mówienia po angielsku i są zdolni do kolejnego przyswajania języka według wzorów konwersacyjnych, jakie będą słyszeli wokół siebie na co dzień.

ćwiczenia prowadzi na ogół jednostka - w większości trzech - lektorów. Kursanci posiadają możliwość osłuchania się z wielorodnymi akcentami oraz możliwościami wymowy. Ta różność okaże się dla nich korzyścią w kontakcie z innymi osobami mówiącymi w języku obcym. Lektor mówi na zajęciach wielce szybko. żak nie może objąć wszystkiego dokładnie, ale zaczyna rozumieć część, później większość.

W taki sposób człowiek może w praktyce podświadomie przyswoić wyjątkowo sporo bez potrzeby suchego omawiania konkretnych słówek. Słówka nabierają wtedy sensu według wypowiedzianej całości.

Szkolenia oparte są o aktywny udział studentów.

Mówią oni znacznie ponad w alternatywnych kursach, przy czym nie omija się tutaj zasady powtarzania. W ramach tejże systemy nie używa się zadań domowych, albowiem nauka ma zostać procesem naturalnym a nie sztucznym omawianiem samodzielnie dwudziestu słówek.